Uzaktan Erişim Hakkı Başvuru Formu

Online Veritabanları / Elektronik Kaynaklar Uzaktan Erişim Hakkı Başvuru Formu

 Form ile ilgili sorularınız için +90 392 630 1508 /1417 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

DAÜ Kütüphane Müdürlüğü Uzaktan Erişim Hizmeti Kullanım AnlaşmaTutanağı:

Online veritabanları ve elektronik kaynakların kullanımı, telif haklarına ilişkin yasalar ve Üniversitemiz ile yayıncı/üretici firmalar arasında imzalanan lisans anlaşmaları çerçevesinde düzenlenmektedir. Yetkili Kullanıcılardan "DAÜ Mensupları", online veritabanları ve elektronik kaynakların kullanım kurallarına uymaları ve yayıncı/üretici firmaların telif haklarına, saygılı davranmaları beklenmektedir.

Uzaktan Erişim hizmeti için size verilmiş olan; 'Kullanıcı Adı ve Şifreniz' ile yapılan işlemler sürekli takip edilebilmekte, kayıtları tutulabilmekte ve geçmişe yönelik araştırmalara açık olmaktadır. Bu sebeple, uzaktan erişim hizmetini sadece akademik amaçlara yönelik kullanmayı tercih ediniz ve almış olduğunuz 'Kullanıcı Adı ve Şifre' bilginizi başkaları ile paylaşmayınız. Aksi halde bir başkasının kullanımı ile lisans anlaşmalarında yer alan yasal mevzuatlardan doğacak sorumluluklar kişilerin kendilerine ait olacaktır.

DAÜ Kütüphanesinin Lisanslı elektronik kaynaklarının yetkisiz kullanımı veya kurallara aykırı kullanım gibi lisans ihlalleri durumunda, DAÜ Kütüphanesi'nin abonesi olduğu ilgili veritabanınına erişim hakları askıya alınabilir, durdurulabilir veya konuya ilişkin yasal bir süreç oluşabilir.

KULLANIM KURALLARI:

Lisanslı elektronik kaynakların kullanımına ilişkin esas kurallar, aşağıda YAPILABİLİR ve YAPILAMAZ başlıkları ile özetlenmiştir:

YAPILABİLİR

 • Elektronik kaynaklarda bulunan veri ve/veya makaleler, kişisel bilgi ihtiyacını karşılamak ve akademik amaçlarla kullanılabilir. 
 • Elektronik kaynaklarda bulunan veri ve/veya makaleler, sınırlı kapsamda, kullanıcının kişisel bilgisayarına indirilebilir, yüklenebilir ve çıktı alınabilir.
 • Elektronik kaynaklarda bulunan veri ve/veya makaleler; gerek elektronik ortamda gerekse basılı formatta DAÜ mensupları ile paylaşılabilir.

YAPILAMAZ

 • Uzaktan Erişim hizmeti için size verilen Kullanıcı Adı ve Şifre bilginizi başkaları ile paylaşmamanız gerekmektedir. 
 • Bir derginin veya veritabanının tüm kayıtlarının indirilmesi (download edilmesi) yasaktır. 
 • Veritabanlarından, robot veya benzeri yazılımlar kullanılarak, sistematik şekilde veri indirilmesi (download edilmesi) yasaktır. 
 • Veritabanının satılması, içeriğinin dağıtılması veya kâr amaçlı kullanılması yasaktır. 
 • Veritabanlarındaki bilgilerin akademik ve eğitim amaçları dışında kullanımı yasaktır. 
 • Veritabanından kopyalanan bilgilerin, DAÜ mensubu olmayan kişilerle paylaşılması yasaktır. 
 • Veritabanlarından kopyalanan içerik bilgisi veya makalelerin, e-posta listeleri aracılığı ile dağıtılması yasaktır. 
 • Veritabanlarında yer alan bilgilerin üzerinde değişiklik yapılması ya da bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılması yasaktır.

Uzaktan Erişim Hakkı Başvuru Formu

*: Zorunlu alan

Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin kayıtlı bir mensubu olarak ben, DAÜ Kütüphanesi'nin lisanslı elektronik kaynaklarına ilişkin kullanım kurallarını biliyorum. Elektronik kaynaklara kampüs dışından erişimde kullanılacak  verilen 'Kullanıcı Adı ve Şifre' bilgilerimi, DAÜ Kütüphane Müdürlüğü ve yayıncı/üretici firmaların belirlediği kullanım kurallarına uygun olarak kullanacağımı belirtir, uzaktan erişim kullanımı esnasında yapılan işlemlerimin, denetleneceğini ve tarafıma verilen 'Kullanıcı Adı ve Şifre' bilgisi ile yapılacak tüm faaliyetlerden sorumlu olacağımı kabul ederim.

Şartlar *
İsim *
Soyisim *

E-Posta Adresiniz:

Sadece @emu.edu.tr uzantılı e-posta adresinizi kullanın. Yahoo veya hotmail e-posta adresleri uygun değildir. Geçerli bir DAÜ e-posta adresi için (@emu.edu.tr), lütfen Bölüm Sekreterliğinize başvurunuz. 

Başvuru formunu göndermeden önce, E-Posta adresinizin aktif ve posta kutunuzun dolu olmadığından emin olunuz.

Örnek: 019033@students.emu.edu.tr

E-Posta *
Telefon *
Office or Other
Statü *
Doğu Akdeniz Üniversitesi’ndeki statünüzEk Bilgi
Lütfen iletmek istediğiniz ek bilgi varsa belirtiniz.
Güvenlik Kontrolü *
​​ ​Remote-Access