Online Bibliyografik Veritabanları

 Lütfen TELİF HAKLARI YASALARINA UYUNUZ.

Kullanıcılardan yayıncıların telif haklarına saygı göstermeleri ve telif yasalarına uymaları beklenmektedir. DAÜ Kütüphanesi, ANKOS, TÜBİTAK, ULAKBİM-EKUAL ve yayıncılar arasındaki ortak lisans anlaşmaları gereğince kaynaklar sadece kişisel araştırma ve bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılabilir. Yanlış kullanımlar Doğu Akdeniz Üniversitesi'ne ve kullanıcıya yasal sorumluluklar yükler.

*DAÜ mensupları elektronik kaynaklara Uzaktan Erişim (Kampüs Dışı Erişim) sayfasında belirtilen şekilde, kampüs dışından da erişebilirler.

*Elektronik kaynakların kullanımı DAÜ mensupları ile sınırlıdır. DAÜ dışı kullanıcılar, başvuru yaparak kütüphane bilgisayarları  vasıtası ile elektronik kaynaklarımızdan yararlanabilirler.

Elektronik Kaynaklar Temel Kullanım Kuralları

YAPILABİLİR

• Elektronik dergilerde bulunan makalelerden, kurallara uygun olarak basılı
  ve elektronik kopya alınabilir. 
• Veritabanları kişisel bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılabilir. 
• Veritabanlarından alınan kopyalar yanlızca DAÜ içerisinde, DAÜ akademik
  ve yönetsel personel ve öğrencileri ile paylaşılabilir.

YAPILAMAZ

 Veritabanlarında robot vb. yazılımlar kullanılarak, sistematik şekilde bir 
  derginin veya veritabanının tüm kayıtlarının indirilmesi yasaktır.
• Veritabanının veya içeriğindeki bilgilerin satılması, dağıtılması veya kâr 
   amaçlı kullanılması yasaktır.
• Veritabanlarındaki bilgilerin, DAÜ mensubu olmayanlarla paylaşılması 
  yasaktır.
• Veritabanlarındaki bilgilerin e-posta listeleri aracılığı ile dağıtılması 
  yasaktır.
• Veritabanlarında yer alan bilgilerin üzerinde değişiklik yapılması veya 
   bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılması yasaktır. 

Online Bibliyografik Veritabanlari Alfabetik Sıraya Göre (A - Z)

 • Open Dissertations, 1933-1955 Daha Fazla Bilgi

    Open Dissertations, 1933-1955

  Open  Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktadır. Basılı indeksi "Doctoral Dissertations Accepted by American Universities" olarak adlandırılmıştır. Yaklaşık 100,000 kayıt içeren American Doctoral Dissertations, 1933-1955 isimli bu kaynak original basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

  Web Sitesi

 • Applied Science & Business Periodicals Retrospective Retro Index (1913-1983) Daha Fazla Bilgi

  Applied Science & Business Periodicals Retrospective Retro Index (1913-1983)

  Applied Science & Business Periodicals Retrospective, 1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000'den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,7 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içermektedir. Detaylı bilgi:

  Web Sitesi

 • Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson) Daha Fazla Bilgi

  Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 (H.W. Wilson) 

  Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400'den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  Detayli bilgi için tıklayınız:

  Web Sitesi

 • Education Index Retrospective: 1929-1983 (H.W. Wilson) Daha Fazla Bilgi

  Education Index Retrospective: 1929-1983 (H.W. Wilson) 

  Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olmak üzere 700'den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 835,000'den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

  Bazı konu başlıkları: Çok-kültürlü / Etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, Fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim...

  Detaylı bilgi için tıklayın:

   

  Web Sitesi

 • Elsevier Scopus Daha Fazla Bilgi

  Elsevier Scopus

  Search millions of abstracts & index data with Scopus. Scopus is the world’s largest abstract and citation database of peer-reviewed literature with smart tools that track, analyze and visualize research. Easy to use and comprehensive, Scopus is designed to quickly find the information researchers need. Tools to sort, refine and quickly identify results help you focus on the outcome of your work. You can spend less time mastering databases and more time on research.

  • Over 20,500 titles from 5,000 publishers worldwide

  • Contains 49 million records, 78% with abstracts

  • Includes over 5.3 million conference papers

  To see how Scopus can help you in your work see the Why Scopus? section. To get all the details see the Facts & Figures page.

   Kullanım Kılavuzu

  Web Sitesi

 • ERIC® Daha Fazla Bilgi

  ERIC®  ( Eğitim)

  Eğitim ve ilişkili akademik disiplinlerdeki araştırmacıların temel danışma kaynağıdır. Educational Resource Information Center (Eğitim Kaynakları Bilgi Merkezi) tarafından üretilen bir veri tabanıdır. 1966 yılından günümüze 1.4 milyondan fazla kayıt ( makaleler, kitaplar, tezler, bildiriler, teknik raporlar vb dokumanlar ) kullanıma sunulmaktadır. Veritabanında 600'den fazla dergi indekslenmektedir.1966'dan günümüze kadar 1.4 milyondan fazla kayıt içeren ERIC® 337,000 tam metin döküman sunmaktadır.

  ERIC® veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.


  Web Sitesi

 • European Views of the Americas: 1493-1750 Daha Fazla Bilgi

  European Views of the Americas: 1493-1750

  John Carter Brown Library ile işbirliği içerisinde EBSCO Information Services, 1750'den önce Avrupa'da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber üretti. Toplamda 32,000'den fazla kayıt içeren bu veri tabanında yer alan başlıca konular: Amerika'daki Britanyalılar, Ticaret, Keşifler, Amerika'daki Flemenkler, Amerika'daki Fransızlar, Büyük Britanya – Koloniler, Amerika'daki dinler ve inançlar, Korsanlar, Köle ticareti, ve çok daha fazlası...

  Web Sitesi

 • GreenFILE Daha Fazla Bilgi

  GreenFILE  (Çevre)

  Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre ile tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm.

  9,100'den fazla kayıt için açık erişim tam metin içeren bu veri tabanında, 612,000'in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.


  Web Sitesi

 • Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 (H.W. Wilson) Daha Fazla Bilgi

  Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 (H.W. Wilson)

  Bu önemli araştırma aracı Beşeri ve Sosyal Bilimler alanında önemli dergilerin geniş çaplı yüksek kaliteli indeksi 1907'ye kadar sunmaktadır. Bu veritabanı Sosyal, Beşeri, Ahlak, Toplum ve bununla ilgili konularda araştırmacılar için temel veritabanıdır. Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984, Bu veritabanı yaklaşık 1200 dergi, 1,300,000 alıntı ve 240,000 kitap eleştirisi içererek geniş çaplı hakemli içeriğini kapsamlı bir şekilde sizlere sunmaktadır.

   

  Web Sitesi

 • ISI Web of Science Daha Fazla Bilgi

   ISI Web of Science (USA Access)         

  The ISI Web of Science is the Web interface for  institutional sitewide access to the ISI Citation products  which cover over 8,000 international journals in the  sciences, social sciences, and the arts and humanities. (Science Citation Index,Social Science Citation  Index, Art & Humanities Citation  Index : 1980 to present)

  ISI Web of Science
  (ABD Erişim)
  Kullanım Kılavuzu  
  EndNote Web Kullanım Kılavuzu

  Web Sitesi

 • iThenticate: İntihal, Kopyacılık Analiz Programı Daha Fazla Bilgi

  (iTenticate Veritabanı sadece Akademik Personelin kullanımı ile sınırlıdır. Lisans anlaşması gereği: iThenticate sistemini kullanacak kişilerin en az Doktora derecesine sahip olmaları gerekmektedir !)

  Akademik çalışmalardaki (öğrenci ödevleri hariç) intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate programı, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yalnızca öğretim üyelerinin hizmetine sunulmuştur. iThenticate'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlar ile 60 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.  Kullanıcılar kolaylıkla belgelerini sisteme ekleyip kontrol sağlayabilirler. Kontrol edilecek içerikler 60 milyardan fazla web sayfası ve arşiv kaynağı içerikleri ile karşılaştırılarak kontrol edilmektedir. Öğretim elemanlarımız bu hizmetten yararlanabilmek için, Teknik Hizmetler Şube Amiri Sn. Canay Ataöz'e, canay.ataoz@emu.edu.tr isim soyisim ve DAÜ e-posta adreslerini içeren bir e-posta göndererek başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurunun ardından, sisteme erişim hakkınız açılarak size 'kullanıcı adı ve şifre' bilgileri gönderilecektir (DAÜ e-posta adresiniz, kullanıcı adınız olacaktır). Yardım için lütfen Teknik Hizmetler Şube Amiri; Sn. Canay Ataöz ile iletişim kurunuz. Tel. 630 2741.

  iThenticate Database

  Kullanım Kılavuzu


  Web Sitesi

 • Library, Information Science & Technology Abstracts (LISTA) Daha Fazla Bilgi

  Library, Information Science & Technology Abstracts (LISTA)

  500'den fazla temel dergi, 50'nin üzerinde öncelikli dergi ve 125 seçkin derginin yanı sıra kitapları, araştırma raporları ve tutanakları dizinlemektedir.

  Web Sitesi

 • MathScienceNet Daha Fazla Bilgi

   MathScienceNet

  MathSciNet is a comprehensive database covering the  world's mathematical literature since 1940. MathSciNet  provides Web access to the bibliographic data and  reviews of mathematical research literature contained  in the Mathematical Reviews Database.
   

   Kullanım Kılavuzu

  Web Sitesi

 • MEDLINE® Daha Fazla Bilgi

   MEDLINE® (Tıp)

  Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. MEDLINE® veri tabanı ile ilgili başlıca disiplinler şunlardır; tıp, hemşirelik, diş hekimliği, veterinerlik ve klinik öncesi bilimler. MEDLINE®,National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde erişilebilen alt başlıklar aracılığıyla 5,600'den fazla güncel biyomedikal dergide yer alan künye bilgileri taranabilir.

  Index Medicus, International Nursing Index, Index to Dental Literature, HISTLINE, SPACELINE, PREMEDLINE®, AIDSLINE®, BIOETHICSLINE® ve HealthSTAR® kaynaklarını da indeksler.


  Web Sitesi

 • MENDELEY: Referans Yönetim Aracı Daha Fazla Bilgi

  MENDELEY: Referans Yönetim Aracı

  Mendeley araştırmacıların verimini artırabilecek bir referans yönetim sistemi ve dünya çapında 6 milyondan fazla kullanıcısı olan bir akademik iş birliği ağıdır.
  Mendeley Instititonal Edition (MIE) kullanıcılar için genişletilmiş haklar tanıyan ve kurumlar için destek sağlayan bir platform olup temel Mendeley yetkinlileri üzerine kuruludur. 

  Mendeley Institutional Edition, araştırmacıların araştırmalarını yönetmelerine ve geliştirmelerine, diğer araştırmacılar ile çevrimiçi işbirliği yapabilmelerine ve yapılmış olan son araştırmaları keşfetmelerine yardımcı olurken, bir kaynakça yönetim aracı ve akademik sosyal ağ hizmetini kurumlara yönelik sunan bir araçtır. Çevrimiçi ve çevrimdışı olarak farklı cihazlarda eşzamanlı kullanım olanağı sunan Mendeley, aynı zamanda güçlü bir PDF yönetim aracıdır.  

  Önemli Not: Elsevier'de tek kullanıcı hesabı sistemi olduğundan, Elsevier ürünü olan; Mendeley, ScienceDirect, Scopus - Admin sayfalarında aynı kullanıcı adı-şifreniz geçerlidir ve değişiklik yaptığınızda yeni şifreniz tümü için geçerli olmaktadır. Kullanıcı hesabı için; Elsevier Mendeley ve diğer veritabanlarında, Login seçeneği altında bulunan "Forgot your password" linki kullanılacaktır.

  Mendeley Instititonal Edition (MIE) tarafından araştırmacı ve kütüphaneler için sağlanan genişletilmiş özellikler aşağıdaki gibidir:

  • 5GB kişisel depolama alanı (standard 2GB'dan farklı olarak).
  • Sınırsız kapalı grup kurma özelliği (standard 1 gruptan farklı olarak)
  • Gruplarda 25 kişiye kadar üyelik (standard 3 üyeden farklı olarak)
  • Kurumlar için analiz aracı

   

  Mandeley size araştırmanızı organize etme, meslektaşlarınız ile iş birliği yapma, yeni içerikler keşfetme ve dört milyondan fazla kullanıcı ile irtibat sağlamaya yardımcı olur. Bunu nasıl kullanacağınız size kalmış: masaüstü, iOS veya Android uygulamalarını kullanın veya internet tarayıcınızdan web kütüphanenize erişin. Bunlardan hangisini seçerseniz seçin Mendeley ile araştırmanız nerede ve ne zaman ihtiyaç duyarsanız hazır olacaktır. iOS & Android uygulamaları için; iOS & Android.

  Araştırmacılar Mendeley'den yararlanarak;

  Web Sitesi

 • PhilPapers Index Daha Fazla Bilgi

   PhilPapers Index : 

  PhilPapers, felsefe alanında çalışan uzmanlar tarafından oluşturulan kapsamlı bir felsefe indeksi ve bibliyografyasıdır. Felsefe alanındaki dergiler, kitaplar, açık erişim arşivleri ve akademisyenlerin oluşturduğu kişisel sayfalar dahil olmak üzere tüm araştırma içerikleri bulanan ve erişilebilir kaynaklardan oluşturulmaktadır. Aynı zamanda da, Felsefe alanındaki en büyük açık erişim arşivini de erişim imkanı sunmaktadır. Philpapers Index şu anda 5.463 kategori bulunan ve 2.420.838 giriş içermektedir. PhilPapers'ın 250.000'den fazla kayıtlı kullanıcısı vardır. Detaylı bilgi.

  Web Sitesi

 • Teacher Reference Center Daha Fazla Bilgi

  Teacher Reference Center

  Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, en popüler 280 öğretmen & yönetici dergisinin ve magazininin indeks / özet bilgilerini içerir.

  Web Sitesi

 • Turnitin: İntihal, Kopyacılık Analiz Programı Daha Fazla Bilgi

   Turnitin: İntihal, Kopyacılık Analiz Programı

  (Turnitin Veritabanı sadece Akademik Personelin kullanımı ile sınırlıdır. Lisans anlaşması gereği: Turnitin sistemini kullanacak kişilerin en az Doktora derecesine sahip olmaları gerekmektedir !)

  Turnitin, öğenci ödevleri ve projelerindeintihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje ve benzeri çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 300 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 60 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.

  Detaylı bilgi.

  Akademik personelimiz bu hizmetten yararlanabilmek için, Teknik Hizmetler Şube Amiri Sn. Canay Ataöz'e, (canay.ataoz@emu.edu.tr) İsim Soyisim ve DAÜ e-posta adreslerini içeren bir e-posta göndererek başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurunun ardından, erişim hakkınız açılarak size kullanıcı adı ve şifre bilgileri gönderilecektir.
  Yardım için lütfen Teknik Hizmetler Şube Amiri; Sn. Canay Ataöz ile iletişim kurunuz.
  Tel. 6302741      E-mail: canay.ataoz@emu.edu.tr

  Öğrencilere hesap açmak için, akademik personelimiz, önce kendi verdiği dersleri Turnitin sisteminde tanımlayacak, daha sonra, o derse öğrencileri tanımlayacaktır. Öğrencileri toplu olarak sisteme tanımlamak için, kendi portal hesabının, "Kişisel Bilgiler" alt sekmesinden, "Semester Courses / Dönemlik Dersler" sekmesini seçerek, herhangi bir dersin "ClassRoster" seçeneğinden, öğrenci listesini Excel formatında toplu olarak alabilir. Öğrenci listesini Turnitin sistemine aktarmak için, Excel tablosunda sadece sırası ile öğrenci adı, soyadı ve e-posta adresini içeren alanların tanımlı bırakılması, diğerlerinin silinmesi, aktarmanın kolaylığı açısından önemlidir.
   

  Öğretim Elemanları için Hızlı Başlama Kılavuzu   (Türkçe /İngilizce).

  Öğretim Elemanları için Kullanım Kılavuzu  (Türkçe)

  Öğrenciler için Kullanım Kılavuzu  (Türkçe)

  Şifre Oluşturma Kılavuzu  (Türkçe)

  Öğretim Elemanları ve Öğrenciler İçin Eğitici Videolar   (İngilizce).

  Destek ve Eğitim Kaynakları   (Türkçe).


  Web Sitesi

 • Ulrich's Periodicals Directory Daha Fazla Bilgi

  Ulrich's Periodicals Directory

  Ulrichsweb.com contains at its core the same bibliographic data as does Ulrich's On Disc, including all titles in the Ulrich's database and reviews from magazines for Libraries and Library Journals, but the similarity really ends there. Ulrichsweb.com is updated weekly instead of quarterly and contains search and browse indexes, such as language and frequency, that are not found on the CD-ROM or in the print version. Ulrichsweb.com gives users access to serials information, beyond the title level, with links to tables of contents, article abstracts, journals full-text, and document delivery.

   Kullanım Kılavuzu

  Web Sitesi

 

Online-Bibliographic-Databases